ŠTA JE TRIM STAZA
Trim staze pomazu odrzavanju naseg zdravlja
Trim staze su obično dužine oko 2000 m i sirine 1,60 m
Park sume, obale reke ili jezera su najbolja mesta za trim staze
Trcanje i setnja u prirodi su nasa prirodna potreba i po svojim karakteristikama nezamenljive su odnosu na vezbanje u zatvorenim prostorima.Odlicna kondicija, jacanje misica, srca, udisanje kiseonika, jacanje duha i tela su glavni razlozi zasto da koristimo trim staze.I posebna prednost u odnosu na druge sportove nista ne kostaju!
Kretanje je ZIVOT! (procitajte svajcarsku zdravstvenu brosuru o znacaju kretanja za zdravlje)
Sama izgradnja trim staze nije velika investicija u odnosu na hiljade nas koji ce je koristiti.
Strategijа razvoja sporta 2014-2018.
Obliznja suma, obala reke ili jezera su najbolja mesta za trim staze. Cist vazduh, hladovina drveca, pijaca voda, blizina svlacionice, wc, meka i elasticna staza sa manjim usponima su glavne smernice koje treba da imate na umu dok planirate vasu trim stazu
Treba da znate da su klasične trim staze obično dužine oko 2000 m i sirine 1,60 m i imaju u svom toku prosirenja – trim stanice u kojima se nalaze sprave od priododnih materijala pre svega drveta za vezbanje. (greda, karike, vratilo, razboj, taraba, sklekovi, fiksni teg, kosa prepreka, kosa klupa, tarzanka, skok uvis, stub za istezanje,panj,paralelni panjevi,cik-cak balvani ).
Ali naravno kao i sve u zivotu prilagodite duzinu staze svojim mogucnostima, prostoru i budzetu.
Za svaku spravu postavite table na kojim su naslikana uputstva sta, kako i koliko treba vežbati.To je neka vrsta univerzalnih preporuka minimalnog vežbanja. Između stanica se ubrzano hoda ili sporije i brže trči.
Na samom ulazu u stazu postavite veliku ulaznu tablu sa osnovnim informacijama o stazi.
OSNOVNE KARAKTERISTIKE TRIM STAZE
Cuvajte vasa kolena
Uzivajte u prirodi
Trcite i po kisi i po snegu
- Da je u prirodnom ambijentu
- Da ima mekanu podlogu
- Da nema blata
IZGRADNJA TRIM STAZE
Postavite mekanu podlogu malc u sloju od 7cm -10 cm
Ne stedite na materijalima, uradite dobru drenazu
Izdignite trim stazu iznad nivoa zemlje oko 10 cm
Ovaj deo najbolje prepustite strucnim osobama i preduzecima koje se bave gradjevinskim delatnostima. Ipak opisacemo vam proces izgradnje trim staze da bi imali sliku o tome sta vas ocekuje od radova i naravno da mozete da isplanirate okvirni budzet.
1.TRASIRANJE STAZE
- Birajte obliznju park sumu,obalu reka i jezera
- Birajte blizinu pijace vode, parkinga, wc
- Sačuvajte svako drvo!
- Izbegavajte preterane uspone
- Birajte najvislje delove terena
- Tezite da oblik staze bude elipsast nepravilan tako da su start i cilj na istom mestu.
- Trim stanice postavite duz staze ili u centru elipse (staze)
- Obeležavanje na terenu trase trim staze uradite sa postavljanjem kočića ili kočića i pozor trake
2.SKIDANJE SLOJA HUMUSA
Ovaj deo posla obavlja se mašinski (rovokopač ili bager) skidanjem sloja humusa u debljini od oko 25 cm duzinom i sirinomstaze koja je obelezena na terenu..Zemlja koja vam ostaje kao visak mozete je se rasplanirati iza ivicnjaka.
2.TRANSPORT MATERIJALA
Materijal koji treba da se ugradi – ivičnjaci, materijal za drenazu i malč treba da transportujete do mesta izgradnje staze .
3.POSTAVLJANJE IVIČNJAKA DUŽ STAZE
Prvo postavljate ivicnjake, oni mogu biti betonski ivičnjaci visine 20 cm, impregnirane borove grede ili oblice. Postavljanje se radi rucno duz obe stane staze.
4.POSTAVLJANJE DRENAŽE
Kada ste postavili ivicnjake, postavljate drenazu , slojeve kamena , šljunka i peska različite granulacije tako da od zemlje krećete od najkrupnijeg do najsitnijeg sloja u nivou zemlje.
Materijal za drenazu:
- sljunak (granulacija 8 mm- 16 mm) ili kamen u debljini od 8 cm, valjanje masinom valjak
- pesak u debljini od 2 cm , valjanje masinom valjka
Pored drenažne podloge za dobru drenažu dobro je postaviti drenažne cevi, najbolje na sredini staze u nivou prvog sloja najkrupnije granulacije.
Svaki sloj neophodno je da povaljate masinom valjak.
5.POSTAVLJANJE MALCA- PODLOGE ZA TRČANJE
Na poslednji sloj drenaze posucete malc od borove kore u debljini od 7- 10 cm (u prostoru iznad nivoa zemlje koji drže sa stane ivičnjaci )Dzakove rasporedite duz staze raznosenjem kolicima ili motokultivatorom sa prikolicom ako drugi prevoz nije moguc zbog prolaza izmedju stabala drveca.Za dzakove vam je potreban noz ili makaze da ih otvorite.Malc posipajte rucno, a zatim rasprostirite grabljicama. Kada je akcija posipanja zavrsena ,obavezno treba preci mašinom valjak zbog bolje stabilizacije.
ODRŽAVANJE TRIM STAZA SA MALČ PODLOGOM
Odrzavanje je jednostavno i zavisi od inteziteta koriscenja
Održavanje trim staze zavisi pre svega od inteziteta korišćenja. Iz ovog iskustva možemo zaključiti da je za održavanje trim staze prosečnog inteziteta korišćenja potrebno planirati 10 % od ugrađene količine malča svake ili svake druge godine i angažovanje mašine valjak posle dopune malča.
NASA POMOC
Nas cilj je da Vam pomognemo da napravite dobru trim stazu!
Pozovite nas jos dok planirate stazu! Dacemo Vam informacije vezane za malc, kalkulaciju malca, transport, savete za postavljanje malca, izgradnju staze, granicnike.
PRIMER DOBRE PRAKSE – TRIM STAZA U SPORTSKOM OLIMPIJSKOM CENTRU KUHTAI U AUSTRIJI
Malc, vrhunska podloga za vrhunske sportiste
U skladu sa svetskim standardima zа profesionаlni trening аtletičаrа.
Zelimo da pogledate odlican primer trim staze pored planinskog jezera na nadmorskoj visini od 2000 m.n.v u Alpima.Prelepo zar ne!
Dobar izbor lokacije upotpunio je i dobar izbor podloge-malca od borove kore .Naravno sve je u uradjeno u cilju da se profesionalnim sportistima obezbede vrhunske pripreme jer u ovom sportskom centru vezbaju olimpijci,vrhunski sportisti.
Pored dobro biti za profesionalni sport korišćenje ove podloge je i deo strategije održivog razvoja , korišćenje prirodnih resursa Austrije. Srbija ima iste potencijale za ovakve sportske centre, prelepe planine, malc,vrhunske sportiste.
Link ka trim stazi u Austriji.
NASE NAJVECE REFERENCE
Ovako je počela primena malča na trim stazama
Republički Zavod za sport odlučio je da postavi malč podlogu na trim stazu KOSUTNJAK -Beograd , pa onda je dosla trim staza u poslovnom krugu “CT COMPUTERS”-Novi Beograd , pa trim staza Letnjikovac -Sabac…
IZJAVE POZNATIH SPORTISTA O MALCU NA TRIM STAZAMA
Malc je podlogа na trim stazama nа zаhtev sportistа
Mihajlo Dudas
Izjava Mihaila Dudaša, našeg najperspektivniji atletičara o podlozi na trim stazi Košutnjak :
highlight] “Podloga je super. Nije tvrda kao na stadionu…Sve zavisi od podloge.Nama atletičarima u nekim momentima ne odgovara tvrda podloga.” [/highlight]
Zdravko Colic
Izjava Zdravka Colica na otvaranju obnovljene trim staze Kosutnjak :
“Presrećan sam što je staza obnovljena nakon toliko godina i siguran sam da će biti korišćena više nego ranije. Posebno sam oduševljen drenažom tako da joj ni kiša neće moći ništa!…”
Amela Terzic
Izjava na otvaranju trim staze u Novom Pazaru:
“Sada je staza pokrivena profesionalnom podlogom koja predstavlja svetski standard za trening atletičara. Ona nam omogućava da od sada nesmetano treniramo u našem gradu, jer nam u potpunosti odgovara za kolena i zglobove”
MALC OD BOROVE KORE ZA TRIM STAZE
Velika količina lignina i smole u kori crnog bora Pinus nigra
Malč sadrži komade mlevene borove kore u granulaciji od 0-6 cm.
Malč od borove kore je prirodan proizvod koji proizvodimo od kore autohtone vrste četinara, crnog bora Pinus nigra.
Malč sadrži komade mlevene borove kore u granulaciji od 0-5 cm. U malču su ravnomerno zastupljene sve veličine komadića. Boja malča je tamno braon do crna. Samlevena borova kora ima dobra elastična svojstava ( pod elastičnošću se podrazumeva najstojanje kore da svoj oblik, promenjen usled dejstva spoljnih slika,po prestanku tih sila vrati u prvobitno stanje) i dugotrajna je, može trajati oko 10 -15 godina.(velika količina lignina -materije koja onemugućuje brzo raspadanje-borova kora od svih četinara ima najviše).
Zahvaljujući fizičkim i hemijskih svojstvima (visok sadržaj lignina, smole i tanina) borove kore malč u debljini od 10 cm stvara elastičnu, meku, dugotrajnu i dobro dreniranu podlogu za trčanje.
Zbog ovih osobina malč se koristi kao podloga za rekreacione površine trim staze, dečija igrališta, šetne staze.